Tani druk

Transport morski to z pewnością ważna sprawa dla polskich firm

Wreszcie jakaś optymistyczna wiadomość: przed kilkoma tygodniami zostaliśmy eksporterem netto. W uproszczeniu: więcej eksportujemy, niż sprowadzamy. Oczywiście narzekacze twierdzą, że to niefajnie, ponieważ byłoby korzystniej, gdybyśmy skupili się tylko na konsumowaniu i wykonywaniu usług, ale można w sumie powiedzieć, iż miłośnik nieustannego narzekania będzie twierdził, że w styczniu jest za zimno, a w sierpniu będzie poszukiwał tego miejsca, gdzie jest przeraźliwie zimno.

załadunek w porcie

To doskonale, że nasze przedsiębiorstwa stale zwiększają produkcję za granicę, bo to powoduje, iż mają dużo więcej kasy. Typowy polski klient nadal jest mniej zamożny, niż człowiek z Frankfurtu, Rzymu albo Melbourne, zatem eksportujmy jeszcze więcej!

A poza tym, naszym wzorem są Niemcy: zapamiętajmy, że akurat nasi zachodni sąsiedzi własny wielki sukces ekonomiczny oparli na właśnie eksporcie. Chociaż są dużo mniejszym państwem, aniżeli Stany Zjednoczone albo – kliknij w link – Chiny, produkują niemal tyle co oni. Kiedy weźmiemy pod uwagę stopień produkcji na głowę, dostrzeżemy, iż Niemcy to wielka potęga. Ciężko w takim razie nie doceniać ich wielkiego talentu. Ciężko również nie brać przykładu z nacji, która jest w sumie naszym przyjacielem. Postarajmy się przynajmniej tak podchodzić do Niemców. Bo bogaci to oni bez cienia wątpliwości są!

Gdy eksport wzrasta, niejako automatycznie rośnie także popyt na transport morski (więcej – No wiadomo: statki są dosyć ślimacze, lecz przynajmniej idzie naładować na nie dużo produktów. Sporo eksportujemy do RFN, Belgii

statek

czy Włoch, a więc statki są zbędne, lecz już w przypadku Japonii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii czy Nowej Zelandii trudno nie korzystać ze statków.

Doskonale, że chociaż bardzo często nie jesteśmy zbytnio zadowoleni z szybkości transportu, to jednakowoż jakoś tam gospodarka jest skonstruowana w taki sposób, iż dla międzynarodowych przedsiębiorstw perspektywa nieco dłuższego czekania nie stwarza wielkiego kłopotu. Na koniec jeszcze jedna optymistyczna informacja: spedycja morska w naszym kraju prężnie się rozwija, być może niedługo nareszcie polskie porty będą w ścisłej czołówce. Wię