Tani druk

Trochę więcej o rocku

W 1983 roku czwórka młodzieńców z Los Angeles postanowiło stworzyć zespół. Ich ideą było zestawienie coraz popularniejszego wtedy punk rocka, narkotycznej psychodelii i dynamicznego funku. Zniechęceni przemocą oraz mizoginią ówczesnej sceny punkowej podjęli decyzję pracować nad rozwinięciem własnego środowiska muzycznego. Propagowaliby pacyfizm oraz porządną imprezę. Nadrzędną motywacją było zwiększenie ilości młodych dziewczyn pośród publiczności. Swój zespół nazwali Red Hot Chili Peppers i dzisiaj stanowią jeden z najlepiej wyróżniających się grup rockowych na świecie. Posiadają rzeszę fanów pod każdą szerokością geograficzną, zaś wejściówki na ich koncerty nierzadko wyprzedawane są na wiele miesięcy przed wydarzeniem.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Historia zespołu nie była jednakże usłana różami od początku. Pomimo sukcesu, jakim była produkcja jednego z pierwszych albumów przez giganta funku – Georga Clintona. Ich pierwsze płyty nie przykuły wiele uwagi słuchaczy. Pomimo pomysłowości jak i również wysokiego poziomu wykonawczego szczególnie w partii gitary basowej zespół z trudem zdobywał odbiorców. Ponadto członkowie składu coraz częściej sięgali po różnego typu używki. Doprowadziło to do tragicznej śmierci gitarzysty składu, jednego z jego twórców. Młody chłopak został znaleziony nieżywy wraz z narzędziami niezbędnymi do zażywania heroiny. Nie spowodowało to jednak rozpadu zespołu – wprost przeciwnie, umocniło przyjaźń a także nadało wagi motywacji do tworzenia muzyki. Niedługo potem skład miał stać się gwiazdą na miarę the Beatles . Hity, które nagrali w latach 90-tych do dziś nie opuszczają list ulubionych piosenek dużej liczby nastolatków. Pulsujące linie basu, rap wokalisty, polirytmiczne rytmy wygrywane na perkusji i namiętne solówki na gitarze elektrycznej to symbol rozpoznawczy chłopców z Kalifornii.

Guns n Roses

Źródło: http://www.flickr.com/

Dziś w dobie Cyberprzestrzeni a także łatwego dostępu do utworów czas przestaje być przeszkodą. Każdy ma możliwość słuchać piosenek z dowolnego czasu w historii za drobne pieniądze, a czasem nawet za darmo. Red Hot Chili Peppers nie stanowią tutaj odstępstwa. Pomimo, że mężczyźni w większości posiadają już po pięćdziesiąt lat wciąż umieją rozpalić widownię do czerwoności. Pomimo wieku nie stracili młodzieńczej werwy i kreatywności.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu będziesz pragnął zgłębić dane na omawiany temat, to pomocne omówienie (https://antykistarocie.pl/skup-medali/) bardzo Ci pomoże – kliknij i zobacz!

Ciągle korzystając ze swojej magicznej formuły funk rocka potrafią zaskoczyć swoich słuchaczy. Znamionuje ich z jednej strony luz oraz efektowność, z drugiej strony każdy z muzyków składu gra na dużym poziomie i dziś stanowi autorytet dla świeżych adeptów muzyki. RHCP okazuje się być jedną z niewielu tak bardzo cieszących się popularnością kapel rockowych pokazujących tak wysoki poziom instrumentalny. Dlatego niech ten, kto jeszcze nie zna tej genialnej czwórki niech chwyci za głośniki i da sobie odlecieć przy funkującym basie i szalonych tekstach Papryczek Czili.