Tani druk

Sposoby na to jak zatrzymać klienta?

Marketing relacji opiera się na zbudowaniu i wzmacnianiu długotrwałej relacji z konsumentem, która gwarantuje zyski obu stronom. Czasy, kiedy w marketingu były stosowane wyłącznie przekazy perswazyjne bez sprzężenia zwrotnego, dawno odeszły do lamusa. W współczesnej gospodarce bardzo ważne jest ciągłe rozmawianie z klientelą.

Prezent, podarunek

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Doskonałą technologią, która umożliwia tego sortu przedsięwzięcia, jest naturalnie cyberprzestrzeń. Powstanie portali społecznościowych uczyniło, że klienci zapragnęli wpływać na politykę firm. Z tej przyczyny marketing relacji przedsiębiorstw to między innymi utrzymanie interaktywnych stron online, na których internauci mogą przejrzeć asortyment, ocenić produkty oraz załączyć swoje opinie na temat działań marki. Niezbędnym elementem w utrzymywaniu więzi z konsumentami jest sprawnie prowadzony fanpage na największym serwisie social media na świecie.

Zalogowani na Facebooku przyzwyczaili się do aktywnej wymiany opinii, dlatego osoba moderująca fanpage powinna ciągle oglądać dyskusje, komunikować się z internautami i tworzyć interesujące dla klienta treści. Fantastycznym pomysłem jest tworzenie rozmaitych konkursów na tym portalu – ludzie uwielbiają brać udział w takich imprezach – praktyczna nagroda jest solidnym aspektem motywującym.

Jednym z narzędzi tego typu marketingu są programy lojalnościowe (przeczytaj: ). Doświadczenie wykazało, że ludzie uwielbiają kolekcjonować punkty za zakupy i otrzymywać w zamian bonusy. Co frapujące, prezenty nie muszą być bardzo wartościowe – wystarczy sama myśl, że dostało się coś bezpłatnie. Programy lojalnościowe są potrzebne dla firm, które chcą wykreować i ustabilizować więź z klientami. Już samo ofiarowanie konsumentowi osobistej karty lojalnościowej czyni, że czuje on łączność z marką i prawdopodobnie będzie często przychodził do danego punktu usługowego. Bonusy, które konsument otrzyma za częste zakupy w twoim sklepie, obudzą u niego dobre nastawienie do marki, co jest konieczne dla budowania mocnej relacji.