Tani druk

W czym tkwi różnica pomiędzy oponami letnimi a tak zwanymi “zimówkami”?

Przychodzi czas w życiu każdego kierowcy auta, kiedy jest zmuszony stawić czoła nie łatwemu wyborowi odpowiednich opon do własnego samochodu. Wybór ten nie należy do tych z kategorii prostych, gdyż naprawde sporo jest uzależnione od starannie dobranego ogumienia.

badanie pulsu

Źródło: pixabay.com

odzież - obrazek

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej, obok zagadnienia jakim są opony letnie, musimy także zadbać się o ogumienie na zimę.
Jaka jest jednak różnica między tego typu ogumieniem? Już na samym wstępie trzeba zauważyć, iż nie można używać tak zwanych opon które możemy stosować o każdej porze roku opony letnie. Jest to mit, który wciąż panuje w świadomości wielu kierowców. Gdy dobieramy opony letnie, warto kierować się specyfikacją przygotowaną przez producenta naszego samochodu. W ten sposób unikniemy kosztownych pomyłek. Jeżeli chodzi o różnicę w stosunku do tzw zimówek, ogumienie letnie skonstruowane jest z zupełnie innej mieszanki. Cechuje się również innymi właściwościami w wysokich jak również i niskich temperaturach. Bardzo ważnym czynnikiem, jaki należy mieć na uwadze jest w tej sytuacji oczywiście przyczepność. Różnica jest widoczna również w sposobie konstrukcji bieżnika w obu typach opon.
Opony letnie posiadają zdecydowanie mniej nacięć i lamelek niż te stosowane zimą. Sprawa ma się tak, ponieważ im większa powierzchnia styku opon z suchym podłożem, tym lepiej o oponach na zimę. W sytuacji podróży po nawierzchni mokrej za odprowadzanie wody jest odpowiedzialny specjalny system rowków.

Warto także zauważyć, iż opony zimowe są odrobinę głośniejsze w codziennym eksploatowaniu i szybciej się niszczą. Dobrze jest to mieć na uwadze, kiedy kontrolujemy poziom zużycia ogumienia.