Tani druk

W jaki sposób powstaje książka?

Książka jest elementem życia codziennego dużej liczby ludzi. Aktualnie coraz częściej standardowa książka wypierana jest przez bardziej nowoczesne elementy. Pojawiła się również książka w wersji elektronicznej, która do jakiegoś stopnia zastąpiła już jej tradycyjną, drukowaną formę. Skala tego zjawiska nie jest jednak tak duża, jak sądzą niektórzy. Również na chwilę obecną jest wielu ludzi, dla których niezastąpioną wartością jest książka papierowa, będącym fizycznym nośnikiem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak zaawansowanym procesem jest wyprodukowanie standardowej książki.

przeglądanie książki

Autor: foam
Źródło: http://www.flickr.com
W proces ten angażuje się wiele osób, które są profesjonalistami w swojej dziedzinie. Ich wiedza i doświadczenie przydaje się do tego, by każdy etap procesu produkcji mógł przebiegać sprawnie i profesjonalnie. W Polsce, jak można się domyślić, największe miejsca produkcji książki to duże miasta, jak na przykład Warszawa czy Wrocław. To tam wytwarzanie książek przebiega na najwyższym poziomie, a liczba wyrobów jest zazwyczaj największa.

książki na półkach

Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com

Od pliku cyfrowego do oprawy

Aktualnie proces wytwarzania książki przebiega odrobinę odmiennie niż kiedyś. Aktualny stan rzeczy występuje w dużym stopniu z uwagi na stworzenie i upowszechnienie się nowych technologii.

Po przeczytaniu tego wpisu, polecam koszulki z nadrukiem własny projekt inne informacje na omawiany wątek, które będą równie absorbujące.

Dlatego przykładowo forma, z której drukowana jest książka, ma postać cyfrową. W drukarni wykonuje się wydruki na dużych arkuszach, które w późniejszym czasie są przycinane za pomocą specjalnego urządzenia i składane w pożądane strony. Im większa liczba kolorów potrzebnych jest do wykonania wydruku, tym wyższy jest koszt produkcji. Następnie skleja się blok książki i wytwarza okładkę, czym zajmuje się introligator (więcej informacji tu: ).

Ratunek dla starych książek

Książka, analogicznie jak sporo innych towarów, po konkretnym okresie wykorzystywania zaczyna się zużywać. Wiadomo z kolei, że zużyta w dużym stopniu książka to taka, której nikt nie będzie już chciał wykorzystywać. Z tego powodu opracowano dużo różnych procesów, które pozwalają na wydłużenie „życia” produktu. Jednym z tego typu sposobów jest dodatkowe oprawianie książki; sposób ten nierzadko stosuje się także do roczników periodyków.

Nasz wpis wydaje się być interesujący? Masz chęć na więcej wątki? Zatem nie ociągaj się i kliknij po szczegóły w ten link.

Miejscem, gdzie dokonuje się takich procesów, jest introligatornia (więcej: ).