Tani druk

Jak najlepiej zatroszczyć się o zdrową i zbilansowaną dietę kota?

Od wielu stuleci blisko nas były zwierzęta, zwłaszcza paru różnych gatunków. Szczególnie przyjacielskie już dawno temu były psy – właściwie wilki, wliczające się niemniej do krewniaków psów – jakie dotąd włóczyły się za ludzkimi gromadami w oczekiwaniu na ochłapy z ich łowów, że stały się czymś oczywistym w tych zgromadzeniach. Poczęto je przygarniać i wykorzystywać do strzeżenia mienia, wsparcia w polowaniach i tak dalej. Dzisiaj psy najrozmaitszych odmian, tak odmiennych, że zmuszają do pytania, czy należą nadal do jednego gatunku, żyją z ludźmi we wsiach i w miejskich blokach.

Koty Bengalskie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy jednak cenią sobie innych towarzyszy. Choć trudniej spekulować, jak nawiązała się przyjaźń pomiędzy człowiekiem a kotami, pewnie działo się to w podobny sposób. Ci, co doceniają brak gryzoni w domu na wsi czy po prostu niewielkie, ciepłe ciałko do pieszczenia, które czasem wlezie na kolana i udowodni, że nie jest się samotnym, mają w mieszkaniach właśnie kociaki. Niestety i entuzjaści psów, i entuzjaści kotów dość często popełniają błędy i powodują, że w podeszłym wieku pupile cierpią zwłaszcza z powodu nieodpowiedniej diety – najczęściej koty.

Sucha karma karma dla psów aktywnych dla kota powinna stanowić fundament jego diety, choć generalnie uważa się, że kot jako drapieżca powinien jeść świeże, krwiste mięsko, wątróbkę i spodek z mlekiem. Zwłaszcza to mleczko może namieszać w działaniu układu trawiennego kota. Znakomite karmy dla kotów Pronature, Prestige, także tańszy Whiskas czy Purina (sprawdź ofertę). Karmy dla kotów raczej nie są najtańsze, zwłaszcza gdy przygotowane i tworzone są w najlepszych zakładach, z współpracą bardzo doświadczonych hodowców.

cat

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jednak zależy nam na zdrowiu zwierzaka, dobierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – futrzak odwdzięczy się przez długie lata lojalnością i świetnym stanem zdrowia, a to właśnie na zdrowiu powinno najbardziej zależeć właścicielom tych zwierzaków: by te czuły się zdrowo, miały zaspokojone podstawowe wymagania i nie cierpiały bez przyczyny. Pokarmy wszystkich wyszczególnionych producentów powinien proponować każdy liczący się sklep zoologiczny online, więc dbałość o jadłospis zwierzaka nie będzie być tak skomplikowana, jak może się wydawać.