Tani druk

W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim bez pracy żyje dużo osób, zwykle propozycje pracy są marne i nieopłacalne

W ostatniej dekadzie wielu Polaków, zarówno młodych, jak osób z doświadczeniem zawodowym postanowiło wyjechać za granicę, aby poszukać lepszych warunków życia. Niejeden ufa, że nawet mniej prestiżowa praca, ale za lepsze wynagrodzenie da im poczucie bytowego bezpieczeństwa.

praca

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Emigracja w poszukiwaniu bardziej godziwego zarobku jest powszechna w wielu państwach Europy. Polacy najczęściej podróżują do Anglii i Niemiec. Jest to zrozumiałe, ponieważ kraje te są na tle Polski bardzo zamożne i standard życia jest o wiele wyższy.

W mniejszych aglomeracjach jest dość ciężko dostać ciekawą pracę. Płace są małe i zwykle stanowiska pracy dostaje się z polecenia lub dzięki znajomym. Kryzysową sytuację mają osoby, które nie mają wielu kontaktów i zmuszeni są szukać pracy jedynie przez urząd pracy lub internet.

Nierzadko jest tak, że ogłoszenia takie mają charakter fikcyjny, a zatrudnia się osoby wcześniej polecone. W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie bez pracy życje sporo osób na tle innych regionów, zwykle oferty pracy są nieciekawe i nieopłacalne. Na przykład po wpisaniu frazy “praca Chełm” napotykamy się na oferty rodzaju roznoszenie ulotek, sprzedawca w sklepie, sprzątaczka, a ciekawe ogłoszenia ukazują się wyjątkowo sporadycznie. Ponadto trzeba zauważyć, że na takie ogłoszenia natychmiastowo zgłasza się masa osób, które pragną dostać ciekawszą pracę.

praca

W małych miejscowościach na ogół nie ma dużych zakładów. Także siedziby dużych firm lokowane są w większych aglomeracjach. Niekiedy zdarza się, że w regionie położony jest jakiś zakład, jednak na ogół miejsca pracy są tam już zajęte. W Stalowej Woli dużą rolę w napędzaniu gospodarki pełni huta oraz elektrownia. W ostatnich dwudziestu latach powstało również bardzo dużo firm, głównie handlowych. Produkuje się tutaj zarówno sprzęt dla wojska jak i maszyny budowlane. W okolicy i w mieście wyrabia się ponadto liczne wyroby metalowe dla przemysłu, produkty z tworzyw sztucznych oraz odlewy aluminiowe.
Pomimo tego bezrobocie jest dwa procent wyższe niż średnia krajowa.

Dalsza część