Tani druk

Wystawianie faktur MOSS, czym jest, od kiedy obowiązuje?

Zmiany w polskim prawie w zakresie fakturowania, które obowiązują od tego roku, mają przybliżyć ustawodawstwo krajowe z krajami wspólnoty europejskiej. Wiele zamieszania występuje przy rozliczaniu usług z zakresu komunikacji elektronicznej, telefonicznej i ogólnej nadawczej.

System MOSS (ang. mini one stop shop, co oznacza dosłownie mały punkt kompleksowej obsługi) obowiązuje w naszym państwie od początku tego roku.Skąd wzięło się fakturowanie MOSS? To system rozliczania się fakturą z odbiorcą zagranicznym, należącym do Unii Europejskiej. Zwięźle zawierając: podatnik wykonujący jedną z powyżej wymienionych usług dla klienta kraju członkowskiego (np. Francji) jest opodatkowany i rejestrowany właśnie w tym państwie. U nas, biorąc pod uwagę rodzime usługi, wystawianie faktur VAT (więcej na https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-wystawiana-przez-nievatowcowrać dane regulowane przepisami. W przypadku deklaracji MOSS – można je składać tylko elektronicznie, do 20 dnia każdego miesiąca po kwartale w którym obowiązuje rozliczenie.

faktury firmowe

Autor: Savoir-faire Linux
Źródło: http://www.flickr.com

Bez wątpienia taka praktyka spręża cały proces regulowania transakcji. Wydrukowanie dokumentu europejskiego i wysłanie go pocztą tradycyjną nie jest przy tym uznawane za prawidłowe rozliczenie. Deklaracja elektroniczna tworzy się i przekazywana jest tylko drogą elektroniczną.Ewidencja przy fakturowaniu MOSS powinna być widoczna i uwzględniać wszystkie szczegóły wymagane z zapisów na tradycyjnej fakturze. Musi mieć opis wykonanej usługi i daty jej wykonania, współczynnik opodatkowania (przy uwzględnieniu waluty państwa z którego pochodzi zamawiający) i stawki VAT-owskiej w nim obowiązującej. Z kluczowych kryteriów należy wymienić również imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz nazwę kraju członkowskiego UE, w którym nadawca jest zobligowany rozliczyć się. Dzięki nieograniczonym możliwościom przesyłania, wypisana elektronicznie faktura może być wysłana i przyjęta przez drugą stronę dosłownie w kilka minut.

Wprowadzenie rozliczania systemem faktur MOSS jest istotną zmianą w polskich przepisach rozliczeniowych. Zwłaszcza młodzi inwestorzy, raczkujący w międzynarodowym biznesie, do typowych obowiązków jak ZUS do odliczenia, dostaną kolejną porcję prawa, które – chcąc, nie chcąc – muszą zrozumieć i zaakceptować. Autor

www.cenabiznesu.pl