Tani druk

Występują przeróżne sposoby motywowania

Każdy szef chce, żeby jego przedsiębiorstwo rozwijała się dynamicznie oraz błyskawicznie, tak żeby pozostawiała własną konkurencję ciągle za sobą. Jednak prawda jest taka, iż ludzi warto motywować w dobry sposób, warto powodować, iż będą pragnęli działać lepiej, bo będą się czuli mocno związani z konkretną firmą, a nie tylko dlatego, że ktoś wywiera na nich przymus i czują się do tego niejako zmuszeni.

rozmowa na spotkaniu biznesowym

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli marzymy aby zwiększyć wydajność pracy w naszej przedsiębiorstwie oraz jednocześnie pragniemy, aby pracownik został bardziej zmotywowany do swojej pracy, to z pewnością dobrze robimy, kiedy w naszym firmie znajdzie się okresowa ocena pracowników. Cyklicznie podsuwamy ocenie swoich robotników, lecz nie na zasadzie oceniania ich jako osoby, ale właśnie jako ludzi, którzy spełniają swoje obowiązki, sprawdzamy w jaki sposób się z nich wywiązują, jakie jest ich zachowanie w stosunku do pozostałych, jak radzą sobie z różnorakimi nieprzewidzianymi wypadkami.

Jeżeli pragniemy, by system oceny pracowników był na pewno odpowiedni, to na pewno nie możemy takowej oceny robić na szybko, ani nie powinniśmy pozwolić, aby miał miejsce on jedynie raz. Musi się powtarzać, tak byśmy dostrzegli, czy podwładni się poprawiają czy nie. Oni sami chętnie obejrzą własną ocenę, tak żeby sprawdzić jak są postrzegani jako pracownicy, mało tego taki system też może wskazać drogę rozwojową na danym stanowisku, a jeśli zaproponujemy ją podwładnemu, to może się okazać, że poczuje się tak niesamowicie dowartościowany, iż chętniej będzie wypełniał inne zadania.

dwoje ludzi na korytarzu

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnie że jak w każdym systemie też oraz tutaj mogą się znaleźć różnorakiego rodzaju stereotypy, które będą powodowane błędem ludzkim, mimo wszystko prawda jest taka, iż system ten posiada tak wiele zasad oraz kontrolnych sprawdzeń, że tego typu błędy zdarzają się coraz rzadziej, a sam system jest dużo bardziej miarodajny. Na pewno nie będziemy żałować, jeśli z niego użytkujemy.