Tani druk

Zawód „sprzątacz”/”sprzątaczka” – czyli, zawód nie tylko przeznaczony dla kobiet!

Słysząc słowo „sprzątaczka”, każdy od pierwszej chwili widzi naprzeciw oczu panią zamiatającą z rana chodniki albo taką, która sprząta powierzchnie biurowe i tym podobne. Jednakże kiedy słyszymy odmianę tego określenia: „sprzątacz”, zaraz pierwsze co myślimy to to, że to jakiś błąd w samej pisowni albo przejęzyczenie.

Myśli w ten sposób wbrew pozorom dosyć sporo ludzi, tymczasem sprzątaczy (a więc mężczyzn sprzątających), nie jest wcale aż tak mało, choć zazwyczaj sprzątają oni innego typu powierzchnie aniżeli dziewczyny.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Jak to już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się z biurami, chodnikami naprzeciw naszego bloku, szkołami, szpitalami i o wiele więcej. Co jednak robią ich odpowiednicy, czyli sprzątacze? Otóż w tym konkretnym zawodzie, tak jak jest w wielu innych, faceci – mimo równości płci – są kierowani zazwyczaj do tych cięższych robót, aniżeli dziewczyny.

Jeśli objaśniana kwestia Cię interesuje i chcesz ją poznać bardziej, więcej przeczytasz w linku (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikacja-qafp-%28quality-assurance-for-food-products%29.html) – to trochę inny punkt widzenia na tę tematykę.

Mówiąc „cięższych” nie mówimy jednak na temat stanu fizycznego, gdyż dziewczyny sprzątają tak samo intensywnie, jeśli nie nawet i ciężej aniżeli mężczyźni, właśnie z powodu faktu, iż są od nich w większości słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, chociaż sprzątacze – właśnie z powodu większej masy – bywają zazwyczaj proszeni o wykonywanie zadań bardziej siłowych, takiego rodzaju jak choćby odśnieżanie (chociaż niektóre panie również to robią), czy usuwanie z chodników lodu.

Omijając jednak kwestie związane siłą, mężczyźni maja możliwość wykonywać dokładnie tą samą robotę co dziewczyny – jest ich jednak sporo mniej, co także pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym konkretnym stanowisku. Jest to zazwyczaj spowodowane faktem, że mężczyźni wybierają dla siebie bardziej „męskie” zadanie, którym zazwyczaj jest Wybór roboty na budowach.