Tani druk

Kasacja auta – gdzie wykonać ją zgodnie z prawem?

Gdy jesteśmy w posiadaniu starego, niesprawnego auta, chcemy go sprzedać, żeby nie zajmował niepotrzebnie miejsca. Możemy próbować sprzedać pojazd i pobrać za niego pieniądze. Jeśli jednak auto jest już tak nieużyteczne, że nikt nie będzie chciał go nabyć, innym zgodnym z prawem wyjściem jest jego kasacja w specjalnych stacjach demontażu. Za zezłomowanie go w takim miejscu również dostaniemy zapłatę. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju procedura wymaga załatwienia kilku formalności.

Kasacja aut

Autor: free photos & art
Źródło: http://www.flickr.com

Na terenie całej Polski są one zbliżone, w związku z czym bez względu na miejscowość zamieszkania autozłom Piotrków Trybunalski, Szczecin czy Bydgoszcz – wszystko będzie przeprowadzone w takiej samej formie. Aby wykonać legalną kasację, należy skrupulatnie sprawdzić, czy wybrana stacja demontażu pojazdów posiada prawidłowe zezwolenia, które upoważniają ją do opisywanych tutaj procesów. Upoważnienia wystawiane są przez marszałka województwa, więc należy przejrzeć listę uprawnionych placówek.

Tego typu dokument powinien znajdować się na stronie internetowej właściwego urzędu, na przykład jeżeli interesuje nas kasacja pojazdów w Nowym Sączu, szukamy stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jeżeli tego nie potwierdzimy, nieuczciwy właściciel stacji może sprzedać pojazd, który figuruje nadal na nasze nazwisko. Problem może wystąpić również, kiedy auto zostanie wykorzystane na przykład w czasie przestępstwa. W dodatku możemy otrzymać karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za niezapłacenie OC. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że wszystko przebiega zgodnie z prawem możemy bezproblemowo zając się złomowaniem.

Znajdujemy przykładowo odpowiedni autozłom Olsztyn, następnie przygotowujemy odpowiednie dokumenty.

Jeżeli ten tekst jest według Ciebie godny uwagi, to kliknij tutaj! Zaprezentowane tam wiadomości również Cię zaintrygują – to niezwykle użyteczne informacje (http://www.wonia.pl/czy-warto-brac-slub-w-zimie/)!

Najistotniejszy jest dowód rejestracyjny, warto także posiadać umowę kupna. Jeśli auto jest własnością przedsiębiorstwa, wówczas konieczny jest wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Warto mieć świadomość, że złomowanie jest bezpłatna, jednak jeśli waga w dowodzie rejestracyjnym jest mniejsza niż w rzeczywistości, płacimy za każdy pomniejszony kilogram nawet 10 złotych. Granica błędu w wadze to 10%. Po kasacji otrzymujemy zaświadczenia o pozostawieniu auta w stacji demontażu oraz unieważnienie dowodu, jak również tablic.

Kasacja pojazdów

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie do miesiąca po złomowaniu. W tym celu musimy udać się do wydziału komunikacji w odpowiedniej gminie. Gdy pojazd zostanie wyrejestrowany OC przestaje działać, a wszelkie nadwyżki są nam zwrócone. Należy mieć świadomość, że nielegalne złomowanie samochodu jest karalne. Są to bardzo duże obciążenia, ponieważ ich kwota może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych.