Tani druk

Zmieniający się jak w kalejdoskopie polski rynek pracy

Rynek pracy bezustannie zmienia się jak w kalejdoskopie. Te zawody na które jeszcze parę lat temu był popyt, w obecnej chwili nie są już tak pożądane. I odwrotnie. Są osoby, których kompetencje ”poszły w górę”. Pracodawcy powiadamiają, że największe deficyty występują w grupie wykwalifikowanych pracowników fizycznych, i to różnych branż i specjalności.

Mimo widocznego zastoju w ”budowlance” cały czas występują trudności z zatrudnieniem betoniarzy, zbrojarzy czy też operatorów dźwigów lub spawaczy konstrukcji stalowych. Wciąż na względnie szybki angaż będą mogli liczyć wprawni technicy różnych specjalności – technicy budowlani, mechanicy, elektrycy oraz energetycy. Nieustannie mile widzianą grupą pracowników są przedstawiciele handlowi. Specjaliści odkryli zmniejszone zapotrzebowanie na kierowników budowy. To skutek niepokojącej sytuacji ekonomicznej, jaka w poprzednim roku dała się odczuć mniejszą ilością zamówień w branży budowlanej. (Oferta dla Ciebie: praca wykładanie towaru)

praca

Autor: JZO,
Źródło: JZO,

Deficyt wykwalifikowanych kierowców aut dostawczych czy ciężarowych z odpowiednimi uprawnieniami to także problem pracodawców. Liczmy się z tym, że nie bez znaczenia w chwili zlecenia są kwestie dyspozycyjności, gotowości do podróży za granice Polski, oraz znajomość któregoś z obcych języków. (Zobacz oferty pracy inspektor nadzoru) Kandydatów spełniających te wymogi cały czas zdecydowanie brakuje.

Kolejną dziedziną jest informatyka. Tak jak w ubiegłych, wśród pracodawców najbardziej pożądani są specjaliści od tworzenia oprogramowania.
Nadeszły czasy, w których każde przedsiębiorstwo zamierzając odnosić sukcesy, musi posiadać wsparcie w postaci systemów czy aplikacji usprawniających zarządzanie. Odwiedzajmy fora, portale poświęcone pracy precyzując przy tym obszar w którym chcemy podjąć pracę, np. oferty pracy Skierniewice – bądźmy aktywni.
Dla Europy częstym wzorem w procesie planowania rozwoju rynku pracy są Stany Zjednoczone, warto więc przyjrzeć się prognozom mówiącym o tamtejszym rynku pracy. Zastanowić się nad tym co będzie się działo w naszej firmie nie za 3 dni, lecz za 3 lata. W jaki sposób możemy się przygotować na zmiany podnosząc swoje umiejętności. Myślmy przyszłościowo.